Фестивал за съвременна българска керамика ще се проведе в Троян и София.
От 1 ноември до 9 декември форумът ще бъде в Троян, а от 12 декември до 3 януари 2025 г. ще гостува в столичния „Арт хотел“, информират от Съюза на българските художници (СБХ).
Обичам щурците. Докато има щурци, има надежда, че светът съществува, казва Кирил Маричков през 1991 г. Четвърт век по-рано той създава една от най-влиятелните рок групи в България – „Щурците“, на която е фронтмен, басист, певец и основен композитор.
Музикантът, който си отиде на 11 октомври, днес щеше да навърши 80 години.
Тази вечер в зала 1 на НДК ще бъде изнесен концерт на „Фондацията“ в негова памет.
Той е роден в София, където завършва средното си образование в училище „Антим I“. Живее в къщата, построена в началото на 20-и век от дядо му – арх. Киро Маричков. Другият му дядо – Борис Левиев, е главен диригент на Музикалния театър и първи въвежда внука си в света на музиката.
ОТ МАЛЪК СВИРИ НА ПИАНО
След като ограничи ангажиментите си за няколко месеца заради болестта на съпругата си, принцесата на Уелс Катрин, британският принц Уилям се завръща "на сцената" с документален филм, посветен на ангажимента му към бездомните хора и пречупен през спомени от детството с майка му, принцеса Даяна, предаде АФП.
Филмът "Можем да сложим край на бездомността" се излъчва в две части в сряда и четвъртък по телевизия Ай Ти Ви (ITV) и в петък по Дисни плюс, за да достигне до глобалната публика.
Участието в тази кауза на принца на Уелс, който разполага с няколко двореца, предизвиква известни критики. Инициативата обаче демонстрира желанието на бъдещия крал и съпругата му Катрин, и двамата 42-годишни, да се покажат по-близо до британците, като скъсат с по традиция скованото кралско общуване и наложат по-личен, дори интимен тон.
През март принцесата на Уелс се обърна ди
Изложбата „Разкази от злато и сребро“ на Националния исторически музей (НИМ), която е подготвена специално за 100 годишния юбилей на Държавен културен институт „Културен център „Двореца“ (ДКИ КЦ) Балчик, бе официално открита днес в Каменна зала на културния институт.
Експозицията ще остане в „Двореца“ до 14 октомври.
На откриването присъства директорът на НИМ доц. д-р Бони Петрунова, която каза, че в изложбата са включени оригинали на съкровища, както и две копия. Експозицията се състои от 61 предмета, изработени от злато и сребро. Сред предметите има непоказвани до този момент експонати, както и постъпили в последните години във фонда на НИМ. Показани са едни от най-значимите съкровища открити по нашите земи.
Доцент Петрунова допълни, че не може да определи кой е и любимия артефакт от показаните.
„Ако кажа, че Над Сент Миклош е на
Непоказвани и познати фотографии и пет авторски видеа разкриват историята и метаморфозите на софийската „пазарна зона“ в изложбата „Изчезващият пазар като културен феномен“.
Експозицията ще бъде подредена от 8 до 26 октомври в столичаната галерия „Сердика“, информират организаторите.
„Експозицията, събрала непоказвани и познати фотографии и пет авторски видеа, повежда посетителите през времето, разкрива историческите пластове и метаморфозите на софийската „пазарна зона“ – от някогашната улица "Търговска", през ЦУМ и Халите, до джамията и днешния Женски пазар. Снимките, запечатали образи от три века, разказват по свой начин динамиката на търговията и социалните срещи, модата, атракциите, отношенията“, разказват от екипа.
По думите им петте кратки филма предлагат пет различни режисьорски разказа за
Италианският оперен певец Фабио Армилиато, участвал във филм на Уди Алън, ще гостува на сцената на Културен дом НХК с рецитала "Кантанго", който съчетава тангото и италианската традиция на белкантото, съобщават организаторите от "Арт ателие".
В „Кантанго“ участват още пианистът Фабрицио Моката, Стоян Караиванов на бандонеон, актрисата Цветана Горкиева и Симфониета-Враца с диригент Христо Павлов.
По думите на Армилиато рециталът "Кантанго" прави опит да покаже хронологията в развитието на модерното танго пеене от Тито Скипа до Карлос Гардел.
"Живял дълго време в Буенос Айрес, италианският певец и композитор Тито Скипа е бил влюбен в аржентинското танго. Тази своя любов той предал и на ученика си Карлос Гардел, който мечтаел да стане прочут оперен певец. Поддържал приятелства с оперни величия като Енрико Карузо, Тита Руфо, Артуро Тосканини и т.н., но
Организаторите отбелязват, че фестивалът се организира всяка година от секция „Керамика“ на СБХ. Той е отворен за всички български художници, които работят в областта на керамиката, както и за чуждестранни участници. В последните издания на форума са участвали автори от Северна Корея, Румъния, Италия, казват организаторите.
В проекта участие вземат Алена Николаева, Данчо Йовчев, Даян Грант, Елена Виденова, Емилия Емилова, Енчо Ганковски, Георги Миленов, Гергана Димитрова, Захари Иванов, Димитър Петров, Ирина Пожарицкая, Ирина Вачкова, Ива Иванова, Женя Адамова, Коста Данев, Кристина Попова, Мария Дянкова, Мария Радоева, Мария Вълчева, Мария Йованович, Марта Димитрова, Мила Воденичарова, Миленка Златинова, Надежда Христова, Наргис Бояджиева, Неда Личева, Невелина Янакиева, Росица Шидерова, Росица Трендафилова, Розалия Христова, Румяна Цветкова, Силвия Чанева, Татяна Димитрова, Цветан Донковски, Валентин Панайотов, Веселин Стоянов, Владимир Стоянов, Йоанна Кемилева, Йована Димитрова.
Цигуларката Мила Георгиева и мецосопраното Гергана Николаева представят съвместно нова музикална пиеса с видеоклип.
Избрахме добре познатата ария „Сегидиля“ на Кармен от едноименната опера на Жорж Бизе – кратка, но много емоционална, тя доказва, че музиката е вечна, разказват артистите.
Аранжиментът е направен от композиторa Георги Стрезов. Той успя да добави инструменти, които подсилват испанската атмосфера, а виртуозните пасажи на цигулката се вплитат изключително красиво в мелодията на Кармен, допълват музикантите.
По думите им клипът, чиято премиера е на 14 ноември, е пълен с женска енергия, която подсеща, че всяка една от нас носи малка частичка от буйната Кармен.
Хореограф е Димитрина Русева-Дима, а режисьор е Радос
Първият албум на младата певица Моника носи името на дебютната й песен – „Не пее сърце“, и включва общо шест авторски песни.
До свежото алтернативно звучене на Nervachka, която зарадва меломаните през миналия декември, се нареждат още четири нови заглавия – „Признание“, „Известие“, „Няма следа“ и „Въздух“, разказват от екипа на изпълнителката.
Последната песен излиза с официално музикално видео, което е третото в рамките на това EP. Песента засяга темата за така наречения бърнаут – все по-често срещано явление в различните работни среди и засяга както големите компании и индустриални корпорации, така и хора със свободни професии, индивидуални артисти и занаятчии. „Въздух“ разказва историята
Летни музикални вечери започват от днес за три последователни дни в Стара Загора, съобщи на сайта си местната администрация. Проявата е традиционна и се провежда на сцената пред общината.
Старозагорци и гости на града ще имат възможност да се насладят през първата вечер на трио Deja vu - три момчета, които успешно съчетават поп пеене с оперно звучене.
През втората вечер на сцената излизат от квартет Hot club de Plovdiv с вокал Светлина Христова, които ще пренесат меломаните в свят на джаз класики и класическа боса нова.
Третата вечер е запазена за група 4 of a kind, познати предимно с авторска музика в стил фънк, фюжън и рок.
Входът за всички концерти е свободен, уточниха от общината.
Миналата година форумът бе също под надслов "Август е музика". В него взеха участие рок група Downtown, бендът "Терпентина" с вокал актьорът Иван Юруков, а
"Пеперудени сънища" е заглавието на поредната изложба на художничката Дора Куршумова, която е подредена в сливенската галерия "Седем". Тя е номер 66 в творческия й път, тематична е, както повечето нейни изложби.
Картините са 28, като в десет от тях има определени сюжети, разказа авторката. В останалите има капани за сънища, някакви пеперудни фантазии, гора на пеперудите и пеперудени острови, посочи тя. Част от картините са били започнати на пленер в котленското село Медвен и според Куршумова имат по-различна енергия. В сюжетите им са включени дървета и приказни истории.
Повечето картини са рисувани с техниката "батик с акрилни бои".
Изложбата ще остане в галерията до 18 септември.
Виждал съм доста груби неща в живота си, за съжаление, това казва Джон Малкович в отговор на въпрос дали след това, което се случи на премиерата на „Оръжията и човекът“ в Народния театър е загубил част от вярата си в доброто и в човека.
„Тъжно е, но мисля, че това е една много забавна и чаровна пиеса, с много богати и интересни български герои. Така че това ме натъжава. Това е жалко. Още през лятото ми казаха, че това може да е спорно представление. Тогава казах на театъра: „Слушайте, тази година вероятно няма да мога да направя друга пиеса, защото е твърде късно да избера нещо и да го подготвя. Но, разбира се, че ще се радвам да го направя, ако искате да продължим и такова е решението на Народния театър, което аз уважавам. И съм много щастлив, че го направих. Мисля, че ако публика дойде и гледа,
„Фестивалът на съвременната българска керамика се провежда за седма поредна година и отново е притегателен център за различни генерации творци, работещи със земния материал глина. За първа година фестивалът е гостуващ в различни градове. Интересът към темата на изданието – „От традиция към новаторство“, и българските новаторски идеи в областта на керамиката ни подтикнаха да направим своеобразно турне с цел популяризиране на съвременната българска керамика. Тази година в изложбата участват 38 художници от България, избрали стръмния път на керамика“, казва Елена Виденова, секретар на секция „Керамика“ на СБХ.
По думите й българска керамика е динамична и разнообразна, съчетаваща традиции и иновации.
„Много съвременни български автори като своите колеги по света черпят вдъхновение от народните традиции, включително типични традиционни техники и мотиви, и ги адаптират към съвременните постмодерни естетически стандарти. Фолклорната идентичност и мотиви често навлизат дълбоко в глината и са изконно вдъхновение на всеки един народ. Това придава уникален локален характер на керамичните произведения по света. Смятам, че Захари Иванов е представител на точно този тип творци, които са катурнали гърнето в огъня на родовия корен. Захари Иванов е творецът, който за първи път разруши сакралния образ на стомната, като я надупчи, разкъса и прободе подобно на Лучо Фонтана, който за първи път разруши платното“, казва тя.
/ВСР